Fred goes net – program wczesnej interwencji skierowany do osób w wieku 13-21 lat, które eksperymentują lub używają szkodliwie substancji psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, tzw. Dopalacze) i doświadczają związanych z tym problemów
30 kwietnia 2021

Fred goes net – program wczesnej interwencji skierowany do osób w wieku 13-21 lat, które eksperymentują lub używają szkodliwie substancji psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, tzw. Dopalacze) i doświadczają związanych z tym problemów.

Od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021  Polskie Towarzystwo Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu realizujemy program profilaktyczny pn. Fred Goes Net. Głównym celem realizacji programu jest przeciwdziałanie rozwojowi uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Podczas udziału w  programie uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na temat zdrowotnych, społecznych i prawnych konsekwencji używania substancji psychoaktywnych (alkoholu i narkotyków) oraz wiedzę na temat miejsc pomocy. Udział w programie ma także na celu zmianę postaw wobec używania ww. substancji.

Program składa się  z rozmowy wstępnej i zajęć warsztatowych.

Rozmowa wstępna (prowadzi Sylwia Siwicka) to krótkie spotkanie mające na celu wstępne poznanie problemu młodego użytkownika narkotyków lub alkoholu oraz zmotywowanie go do udziału w programie. Rozmowa prowadzona jest w duchu dialogu motywującego i ma na celu przekazanie najważniejszych informacji na temat programu; umożliwia ona także zmianę poczucia „bycia pod presją" i dostrzeżenie osobistych korzyści w efekcie uczestnictwa w zajęciach.

Właściwe zajęcia to 2, 3 lub 4 spotkania, które trwać będą łącznie 8 godzin (prowadzą Sylwia Siwicka i Katarzyna Świerkula). Zajęcia odbywać się będą w małych grupach. Prowadzone będą metodami warsztatowymi, tj. praca indywidualna, praca w parach, dyskusja plenarna, quiz, test, odgrywanie scenek, ćwiczenia energetyzujące, informacje zwrotne. Tematyka zajęć części pierwszej programu obejmować będzie poznanie się członków grupy i stworzenie atmosfery zaufania, aspekty prawne związane z używaniem narkotyków oraz dostarczenie informacji na temat narkotyków, ze szczególnym uwzględnieniem substancji najczęściej używanej przez członków danej grupy. Część druga będzie poświęcona pogłębieniu wiedzy na temat substancji, uzależnienia oraz analizie własnego wzoru używania narkotyków. Kolejne spotkania służyć będą zidentyfikowaniu osobistych czynników ryzyka i czynników chroniących oraz zwiększeniu motywacji do ograniczenia używania substancji lub całkowitej abstynencji.

Po zakończeniu programu uczestnicy wypełniać będą anonimową ankietę ewaluacyjną i otrzymają świadectwo udziału w programie.

Program jest prowadzony przez osoby do tego uprawione (które ukończyły szkolenie przygotowujące do jego realizacji) zgodnie z zaleceniami, scenariuszami i metodami ewaluacji zamieszczonymi w podręczniku „Fred goes net – wczesna interwencja dla młodych osób używających narkotyków", wydanym przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Program realizują Sylwia Siwicka i Katarzyna Świerkula.

Jak zgłosić się do programu:
Zgłosić się do programu można osobiście w siedzibie PTPWS ul. Lubelska 4, telefonicznie tel. 790 716 790 lub drogą mailową centrum@ptpws.pl. Informacja o realizacji programu jest umieszczona na stronie http://ptpws.pl/, mediach społecznościowych stowarzyszenia.

Zgłoszenie przebiega następująco:

1. Uczestnik zgłasza chęć udziału w projekcie tj. dzwoni lub pisze maila lub przychodzi osobiście.
2. Prowadząca kontaktuje się z uczestnikiem w celu ustalenia terminu spotkania wstępnego. Na tym spotkaniu uczestnik wypełnia dokumenty uczestnictwa w projekcie.

Kryteria udziału:

Program jest adresowany do osób młodych w wieku 13 – 21 lat, które używają alkoholu lub środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy. Program nie jest przeznaczony dla osób używających heroiny lub osób uzależnionych.

Do programu kwalifikowane będą osoby w fazie eksperymentowania albo już w fazie używania szkodliwego. Jeśli wstępna diagnoza wskazywać będzie na potencjalne uzależnienie, kandydat otrzymywał będzie inne, alternatywne propozycje pomocy — propozycje zgłoszenia się do poradni leczenia uzależnień lub skierowanie do ośrodka stacjonarnego.

Weronika Piwowarska
Rejestratorka